Dr Kojadinovic Željko neurohirurg ONLINE KONSULTACIJE TELEMEDICINA
Da li ste u bolu?
Tu sam da pomognem. Ovde možete da zakažete konsultacije
Fibromijalgija je hronično stanje ili bolni sindrom koje karakteriše bolnost mišica, ligamenata i tetiva praćena umorom. Karakteristične su i odredjene tacke u telu koje su vrlo bolne na dodir.
Fibromijalgija je češća u žena. Obicno se tegobe počnu javljati izmedu 30-50. godine života.
Često osobe sa apnejom u snu ili grčevima u nogama imaju fibromijalgiju. Fibromijalgija je češca kod osoba koje boluju od reumatoidnog artritisa, lupusa, ankiloznog spondilitisa, te drugih autoimunih ili reumatoloških bolesti (sekundarna fibromijalgija).
Simptomi fibromijalgije
Simptomi su različiti i zavise od vremenskih prilika, izloženosti stresu, a mogu zavisiti i od doba dana/noći.
Najčešce tegobe su sledeće:
- Rasprostranjen/difuzni bol. Specifične tačke na tijelu, koje su bolno osetljive na dodir, su: vrat, ramena, grudni koš, laktovi, kukovi i kolena. Bol je često prisutna mesecima i praćena je osećajem ukočenosti zglobova.
- Umor i poremećaj sna. Ljudi koji boluju od fibromijalgije se često bude umorni iako spavaju 7-8 sati noću. Grčevi u nogama i «nemirne noge» takoder remete san kod fibromijalgije.
- Sindrom iritabilnog kolona (Spastični kolon). Često su prisutni: opstipacija, prolivi praćeni nadutošću i abdominalnim grčevima.
- Glavobolje i disfunkcija zgloba donje vilice. Mnogi imaju tenzione glavobolje, ukočenost vrata i ramena, te osetljivost temporomandibularnog zgloba.
- Pojačana osetljivost na mirise, zvuk, svetlo i dodir.
Često se javljaju i depresivna stanja; trnci u rukama i nogama; teškoće koncentracije; suvoća usta, očiju i kože; bolne menstruacije; anksioznost; bol u grudnom košu; vrtoglavice; promjene raspoloženja
Dijagnostika fibromijalgije
Fibromijalgiju nije lako dijagnostikovati jer ne postoji odredjeni test ili nalaz krvi koji je sigurno može dokazati. Fibromijalgija je ISKLJUČIVO KLINIČKA DIJAGNOZA. Pored pregleda rade se: laboratorijske analize, rentgensko slikanje bolnih mesta, uglavnom da se isključe bolesti kao što su reumatoidni artritis, mulipla skleroza, sistemski lupus.
Vrlo je važno naglasiti da fibromijalgija ne dovodi do invaliditeta, te da pacijentkinje mogu sasvim normalno funkcionisati uz pravovremenu dijagnozu i terapiju .
Lečenje bola kod fibromijalgije
Dijagnoza fibromijalgije ne znači da te pacijente ako imaju različite bolne sindrome ne treba lečiti ili da ih sve treba lečiti isto. Kod ovih pacijenata često neko vreme dominira jedan ili nekoliko bolnih sindoma. Tada u terapiju treba uvesti i lečenje specifično za te bolne sindrome npr. bol u licu, potiljku, vratu, ramenu, ledjima, itd. Ovo lečenje se uspešno može obaviti video konsultacijama.
Česti uzroci loših rezultata lečenja bola kod fibromijalgije
Odgovori na pitanja u vezi načina izvodjenja i uspeha video konsultacija .
Šematsko objašnjenje video konsultacije
Javite se!
Kliknite ispod kako biste nas kontaktirali putem Vibera ili WhatsApp-a i zakazali vašu konsultaciju.
Konsultacija se sprovodi uz prethodno najavljivanje na mail, ili porukom na WhatsApp ili Viber. Pozivi nisu aktivni.